Yurtdışında Oy Kullanma Hakkında Duyuru

Londra Başkonsolosluğu 04.03.2014

Saygıdeğer vatandaşlarımız,

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimi, milletvekili genel seçimi ve halkoylamalarında bulundukları ülkelerde açılacak sandıklarda oy kullanabilmelerine ilişkin hazırlıklar sürdürülmektedir. Mevcut aşamada aşağıdaki hususların kamuoyumuzun dikkatine getirilmesinde yarar görülmüştür.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın seçim döneminde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde yer almanın tek yolu, yurtiçinde nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise konsolosluklarımıza şahsen veya postayla başvurarak “adres beyanı”nda bulunmaktır. (Britanya’da sözkonusu başvuruların Başkonsolosluğumuza yapılması gerekmektedir.)

Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğine sahip olan vatandaşlarımızdan evvelce adres beyanında bulunanlar, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (https://www.ysk.gov.tr/ysk/YurtDisiSecmenSorgu.html) kontrol edebilirler.

Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğini taşımakla birlikte Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın,

1. Başkonsolosluğumuza şahsen müracaatla “Adres Beyan Formu” doldurarak;

2. http://www.turkishconsulate.org.uk/tr/trforms/adresbeyanformu.pdf adresinden indirebilecekleri “Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımız İçin Adres Beyan Formu-B”yi önlü/arkalı basıp eksiksiz doldurduktan sonra nüfus cüzdanlarının önlü/arkalı fotokopisiyle birlikte posta yoluyla Başkonsolosluğumuza göndererek;

3. http://www.turkishconsulate.org.uk/tr/trforms/adresbeyanformu.pdf adresinden indirebilecekleri “Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımız İçin Adres Beyan Formu-B”yi önlü/arkalı basıp eksiksiz doldurduktan sonra nüfus cüzdanlarının önlü/arkalı fotokopisiyle birlikte posta yoluyla İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ya da nüfus kayıtlarının bulunduğu Nüfus Müdürlüğüne göndererek adres beyanında bulunmaları mümkündür.

Seçmen kayıtları ve faaliyet alanımıza giren diğer konularda Başkonsolosluğumuz güncel duyuruları ile etkinlik programı twitter (twitter.com/TurkConsLondon), facebook (facebook.com/LondraBK) ve internet sayfalarımız (www.turkishconsulate.org.uk / www.londra.bk.mfa.gov.tr) vasıtasıyla takip edilebilmektedir.

Saygıyla duyurulur.

T.C. Londra Başkonsolosluğu

T.C. Londra Başkonsolosluğu / Turkish Consulate General in London
Rutland Lodge Rutland Gardens, London, SW7 1BW
Telefon: +44 207 591 69 00 /Faks: +44 207 591 69 11
twitter.com/TurkConsLondon / facebook.com/LondraBK
www.turkishconsulate.org.uk / www.londra.bk.mfa.gov.tr

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00

25.12.2017 25.12.2017 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2017 26.12.2017 Resmi Tatil(Boxing Day)
1.1.2018 1.1.2018 Yılbaşı Tatili