T. C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami Mesaji

Londra Büyükelçiliği 26.10.2015

İngiltere’deki toplumumuzun değerli mensupları,

Büyük Önder Atatürk’ün öncülüğünde siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma, modernleşme ve aydınlanma hareketinin başlangıcı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 92’inci yıldönümünü büyük gururla kutlamaktayız. Bu bayramı bir kez daha sizlerle birlikte kutlamanın kıvancını ve mutluluğunu yaşıyorum.

Ülkemizin ekonomik olarak gelişmesi, eğitim düzeyinin yükselmesi, hayat standartlarının iyileşmesi, toplumumuzun dış dünyayla daha sıkı bir şekilde bütünleşmesi ve çağdaş bilim ve teknolojiyi takip etmesi Cumhuriyetimizin kurulduğu zamanki heyecanının bugün de aynı sıcaklıkla sürdüğünün göstergesidir.

Köklü milletimiz Cumhuriyetimizin getirdiği temel değerleri benimsemiş, evrensel insan haklarına saygı ve demokratikleşme sürecinde çıtayı hep daha yükseğe koymak suretiyle çağdaşlaşma yürüyüşünü sürdürmüş ve Cumhuriyetimizi her geçen yıl daha da olgunlaştırmıştır.

Ülkemizin bugün aynı zamanda uluslararası toplumun saygıdeğer bir üyesi haline gelmiş olması, şüphesiz Türk Milletinin eşi görülmemiş fedakarlıkları sayesinde kazanılan Kurtuluş Savaşı ve ardından kurulan Cumhuriyetimizin eseridir. Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, çağdaş yapısı ve güçlü ekonomisiyle önemli atılımlar gerçekleştirmeye, diğer birçok ülkeye esin kaynağı olmaya devam edecek ve Atatürk ilke ve inkılaplarının yol göstericiliğinde başarılarına yenilerini ekleyecektir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve soydaşlarımız her zaman Cumhuriyetimizin coşkusunu ve olgunluğunu yaşatmayı, Cumhuriyetin kazanımlarını birbirlerine aktarmayı başarmışlardır. İngiltere’deki toplumumuzun değerli mensuplarının çok kültürlü İngiliz toplumuna siyasi, ekonomik ve kültürel alanda her geçen sene daha fazla katkıda bulunduklarını görmekten mutluluk ve gurur duyuyorum. Daha büyük başarılar buradaki toplumumuzun aralarındaki dayanışmayı güçlendirmelerine, ayrıca Cumhuriyetimizin evrensel değerlerini çocuklarımıza ve gençlerimize aktarmalarına bağlıdır.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi hepimizin adına minnet ve saygıyla anıyorum. İngiltere’deki vatandaşlarımız ve soydaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, saygılarımı, sevgilerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum.


Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00

25.12.2017 25.12.2017 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2017 26.12.2017 Resmi Tatil(Boxing Day)
1.1.2018 1.1.2018 Yılbaşı Tatili