Türkiye Cumhuriyeti

Londra Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Türkiye Bursları Türkçe Yaz Okulu , 13.05.2013

Ülkemizin yabancı ülkelerle yapmış olduğu eğitim anlaşmaları çerçevesinde her yıl yaz aylarında belirli sayıda öğrenci Hükümet Burslusu olarak ülkemizde Türk Dili yaz kurslarına katılmaktadır.

 

T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ile Yunus Emre Enstitüsünün işbirliği halinde yürüteceği Türkiye Bursları Türkçe Yaz Okulu 2013 Programı 01 Temmuz- 25 Ağustos tarihleri arasında Bursa, Çanakkale, Trabzon, Gaziantep, Konya, Zonguldak, Kayseri, Sakarya, Kastamonu, Edime ve Samsun illerinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

 

Başvurular yalnızca 18-27 yaş arası lisans, yüksek lisans, doktora ve araştırma öğrencilerine açık olup adayların en az başlangıç düzeyinde Türkçe bilgilerinin olması beklenmektedir. Başvurularda Yaz kursu programları, yalnızca Türk Dili ile sınırlı olmayıp, bir dizi kültürel ve sosyal etkinlik yanında öğrencilerin kişisel eğilimlerine katkı sağlayıcı bir içerikle hazırlanmakta olduğundan, öğrencilerin temel düzeyde Türkçe bilmeleri özel öneme sahiptir.

 

Türkiye Bursları Türkçe Yaz Okulu başvurulan www.turkiyeburslari.org.tr ve www.turkceyazokulu.org adreslerinde yer alan Türkçe Yaz Okulu linki üzerinden internet yoluyla yapılacak olup elden başvuru alınmayacaktır. Başvurular 03 Mayıs - 23 Mayıs 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. Yapılan değerlendirmeler sonrasında başvuruları kabul edilen adaylara katılacakları program ile birlikte yerleştirilecekleri il ve konaklama mekânları hakkmdaki detaylı bilgiler 10 Haziran 2013 tarihinden itibaren eposta yoluyla gönderilecektir.