Türkiye Cumhuriyeti

Londra Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Doğum Kayıt İşlemleri, 28.10.2008

Vatandaşlarımızın, İngiltere’de dünyaya gelen çocuklarını Başkonsolosluğumuz aracılığıyla iki ay içinde nüfuslarına kaydettirmeleri gerekmektedir.

Doğum tescili için gerekli belgeler:

Dilekçe (
örnek dilekçe için buraya tıklayınız)

  • Üzerinde anne ve baba adı yazılı çocuğun büyük boy doğum belgesi ve fotokopisi
  • Evlilik cüzdanı veya anne ve babanın nüfus cüzdanları (eğer taraflardan biri yabancı ise, bu kişinin de doğum belgesi veya pasaportu ile fotokopisi gerekmektedir)
  • Posta ücreti

Önemli Notlar:

- Doğum tescili yapılacak çocuk 6 yaşından büyükse anne veya babasının yukarıdaki belgelerle birlikte şahsen Başkonsolosluğumuza başvurması gerekmektedir.

- Evlilik dışı doğan ve babaları tarafından tanınan çocuklar, babalarının hanesine baba adı ve soyadı ile tescil edilir. Babalığı tanıma senedi düzenlemek isteyen vatandaşlarımızın, önceden randevu almak suretiyle  Başkonsolosluğumuzun noter bölümüne başvurmaları gerekmektedir. Daha fazla bilgi için "noterlik işlemleri" bölümüne bakınız.

- Evlilik dışı doğan ve tanınmayan çocukların, nüfus kütüğüne annelerinin soyadları ile kaydedilmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki çocuklardan doğum belgelerinde annelerinin soyadı bulunmayanların, bir avukat vasıtasıyla soyadlarının değiştirilmesi ve bu belgenin İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nda (FCO) tasdik (apostille) edilmesi gerekmektedir. Daha fazla bilgi için "tasdik işlemleri" bölümüne bakınız.

- Türkiye'de kaydı yapılmadan İngiltere'ye getirilen çocukların doğum tescili için anne veya babanın Başkonsolosluğumuza gelmeleri gerekmektedir. 

Yeni doğan çocuğun pasaporta kaydedilebilmesi için;

Yeni doğan çocuk annenin pasaportuna kaydedilecekse babanın, babanın pasaportuna kaydedilecekse annenin Başkonsolosluğumuza şahsen müracaatla muvafakat belgesi imzalaması gerekmektedir (ayrıca pasaport işlemleri bölümünü okuyunuz).

Doğum tescil posta ile yapılabilmektedir:

İngiltere'de doğan 6 yaşından küçük çocukların, evlilik içinde doğmuş olmaları kaydıyla, nüfus tescil işlemleri posta ile de yapılabilmektedir.

Doğum tescilini posta ile yaptırmak istemeniz durumunda;

(1) posta ücreti ve 2 aylık süreyi geçirmiş iseniz (2) nüfus cüzdanı bedeli alınır. (Bu bedeli, yerel postaneden temin edeceğiniz postal order  olarak göndermeyi unutmayınız. Postal order, "Turkish Consulate General" adına düzenlenmelidir. Kişisel çek kabul edilmemektedir.)

Başvurunuzun sonucunu, başvurduğunuz tarihten 1.5-2 ay sonra hafta içi mesai saatleri içinde 020 7591 6907 veya 7591 6900 nolu telefonları arayarak öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuzun nüfus kütüğüne tescil edilip edilmediğini öğrenmek için:

1. İçisleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün  internet sitesine (www.nvi.gov.tr) giriniz.

2. T.C. Kimlik No. sorgulama ekranina çocuğunuzun kimlik bilgilerini giriniz.

3. Çocuğunuza T.C. kimlik numarasi tahsis edilmişse, tescil işlemi tamamlanmıstır.

Tescil islemi gerceklesen cocugunuz icin nufus cuzdani talebinde bulunmak icin asagidaki belgelere ihtiyac duyulmaktadir:

1. Anne veya babanin nufus cuzdani

2. Talebinizi belirten, adres ve telefon bilgilerinizin yer aldigi bir dilekce

3. 2 Sterlin tutarinda `postal order` (payable to the `Turkish Consulate General`)

4. (Her bir cocuk icin) uzerinde adresinizin yazili oldugu `Special Delivery` zarf.