Türkiye Cumhuriyeti

Londra Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Adli Sicil Kaydı ve Tercümesi, 12.11.2008

1. Adli Sicil Kaydı:
Ülkemizden Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı) almak isteyen vatandaşlarımızın, Başkonsolosluğumuzun internet sitesinden Noter Bölümü için online randevu almak suretiyle Başkonsolosluğumuza nüfus cüzdanları ile birlikte şahsen müracaat etmeleri ve Başkonsolosluğumuzda düzenlenecek bir vekaletname ile  Türkiye’deki bir yakınlarını/akrabalarını vekil tayin etmeleri gerekmektedir.

Bu belgeyi Başkonsolosluğumuz aracılığıyla temin etmek istemeniz halinde, başvuru formunu doldurduktan sonra, nüfus cüzdanınızın okunaklı bir fotokopisini, üzerinde adresinizin yazılı olduğu bir zarf (self-addressed envelope) ve 6 Sterlin tutarindaki `postal order` ile birlikte postayla göndermeniz yeterlidir. Başvuru forumunun örneğini indirmek için buraya tıklayınız.

2. Adli Sicil Kaydının Tercümesi:
Adli Sicil Kaydını (Sabıka Kaydı) Başkonsolosluğumuzda tercüme ettirmek isteyen vatandaşlarımız ise aşağıdaki belgelerle birlikte Başkonsolosluğumuza posta ile başvurabilirler:

1. Başkonsolosluğumuza hitaben yazılmış kısa bir dilekçe (dilekçede açık adres bilgilerinizi ve telefon numaralarınızı belirtiniz)

2. Sabıka Kaydının (Adli Sicil Kaydı) aslı ve fotokopisi

3. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

4. Üzerinde ad ve adresinizin yazılı olduğu bir zarf (self-addressed envelope)

5. 9 İngiliz Sterlini tutarında “postal order” (made payable to the “Turkish Consulate General)

Adli Sicil Kaydını tercüme ettirmek için Başkonsolosluğumuza şahsen gelmek isteyen vatandaşlarımızın, internet sitemizin Türkçe bölümünde bulunan “Noter Online Başvuru” sisteminden veya hafta içi hergün 15.00-16.00 saatleri arasında 020 7591 6926 numaralı telefondan randevu almaları gerekmektedir