Türkiye Cumhuriyeti

Londra Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Edinburg Türk Kültür Merkezi Açılış Konuşması, 29.05.2011

Edinburg Türk Kültür Merkezinin Sayın Yönetim Kurulu Üyeleri,
Değerli katılımcılar, kıymetli vatandaşlarımız,

-Bugün, ETKM’nin faaliyete geçişini ve yeni hizmet binasının açılışını kutlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Burada sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim.

-Son yıllarda İskoçya’nın, bilhassa İngiltere’nin kuzeyinden birçok vatandaşımız için bir çekim merkezi haline geldiğini gözlemlemekteyiz.

-İskoçya’da gün geçtikçe genişleyen Türk toplumunun kurumsal düzeyde örgütlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda ETKM’ye, İskoçya’daki vatandaşlarımızın içinde yaşadıkları toplumla kaynaşmalarına ve kendi içlerinde birlik ve beraberliğin pekişmesi yolunda önemli görevler düşmektedir.

-ETKM’nin uzun vadede başarısının, vatandaşlarımızın dernek faaliyetlerine aktif katılımları ve bu platformu benimsemeleriyle mümkün olacağı görüşündeyim.

-Sayıları KKTC’li soydaşlarımızla birlikte 400 bine yaklaştığını tahmin ettiğimiz Birleşik Krallık’taki Türk toplumuna Londra merkezli hizmet vermeye çalışıyoruz. İskoçya ile Londra arasındaki uzun mesafenin İskoçya’da mukim siz vatandaşlarımız için büyük sıkıntı yaratmakta olduğunun farkındayız. Bildiğiniz üzere, 29 Ocak 2011 tarihinden bu yana bir yetkilimizi her ay bir defa Edinburg’da size danışmanlık hizmeti sunması ve başvurularınızı yerinde kabul etmesi için görevlendirmekteyiz.

-Öte yandan, Başkonsolosluk hizmetlerine getirdiğimiz yenilikler ve insan odaklı hizmet anlayışı bununla sınırlı değildir. Birleşik Krallığın dört bir yanından Londra’ya gelen vatandaşlarımızın kuyrukta bekleme çilesini sona erdirmek ve aynı gün içinde işlemlerini tamamlayabilmeleri için 1 Ekim 2010 tarihi itibariyle online randevu sistemine geçmiş bulunmaktayız.

-Bu sistemi ilk uygulayan Başkonsolosluk olduğumuzu belirtmek isterim. Online randevu sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için tüm vatandaşlarımızın internet üzerinden randevu alarak Başkonsolosluğumuza müracaat etmelerini teşvik ediyoruz. İskoçya gibi uzak mesafelerden randevu alarak Londra’ya gelen vatandaşlarımıza işlemlerinde gereken kolaylıklar gösterilmektedir. Bu vesileyle İskoçya’daki vatandaşlarımıza Londra’ya randevu alarak gelmelerini telkin etmek isterim.

-Son olarak, Edinburg’ta bir konsolosluk açılması yönünde Bakanlar Kurulu Kararı mevcuttur. Ancak bildiğiniz üzere bu uzun bir altyapı çalışması gerektiren, büyük mali kaynak ayrılması icap eden uzun bir süreçtir. 2012 yılında Edinburg’ta bir Başkonsolosluk hizmete sokulması için çalışmalar devam etmektedir.

Beni dinlediğiniz için içten teşekkürlerimi sunar, hepinizi saygıyla selamlarım.