Türkiye Cumhuriyeti

Londra Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Eşya Nakil İşlemleri, 28.10.2008

 İngiltere'de çalışma ve oturma iznine sahip olarak en az iki yıl boyunca ikamet eden ve son bir takvim yılı içinde Türkiye'de 185 günden fazla ikamet etmemiş olan ve başvuru tarihinde geçerli oturma ve çalışma izni bulunan vatandaşlarımız Türkiye'ye kesin dönüş yaptıkları takdirde bedelsiz ithalat hakkından faydalabilmektedir.

Bu amaçla, Türkiye’ye kesin dönüş yapacak vatandaşlarımızın İngiltere'den ayrılmadan önce Başkonsolosluğumuza şahsen müracaatla, Türkiye'ye götürecekleri eşyalar  için  "ikametgahın nakil belgesi" düzenlettirmeleri gerekmektedir.

Gerekli Belgeler:

  • Başkonsolosluğumuza muhatap dilekçe (dilekçe örneği için burayı tıklayınız), (dilekçede, İngiltere'ye geliş ve kesin ayrılış tarihleri, İngiltere'de bulunuş amacı ve Türkiye ile İngiltere'deki iş ve ev adreslerinin açık ve tam bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir).
  • Nüfus cüzdanı ve pasaport ile birer adet fotokopileri.
  • İngiltere'de bulunuş amacını gösterir belge (öğrenci ise okulundan mezun olduğu veya ayrıldığına ilişkin belge; işçi olarak çalışıyor ise çalıştığı yerden kesin olarak ayrıldığına dair belge; işsahibi ise ilgili vergi dairesinden ilişik kesme belgesi).
  • Belge harci.

Not: Çifte vatandaşlığı bulunan vatandaşlarımız sadece ev eşyası ithal edebilmektedir.

Eşya nakli işlemleri için Başkonsolosluğumuzun noterlik bölümünden randevu almanız gerekmektedir.